Zaman Tüneli: Lana Del Rey’in yeni amiral gemisi: “Norman Fucking Rockwell”

Geçtiğimiz Ağustos ayında alternatif melankolik müziğin kraliçesi Lana Del Rey yeni albümü “Norman Fucking Rockwell”i yayınladı. Elizabeth Grant, sahne adıyla Lana Del Rey, bu albümüyle yepyeni bir sayfa açarak yeni müzikal kariyerine bir adım attı. Peki bundan önce Lana Del Rey kimdi ve nasıldı?

2012 yılında tüm zamanların en çok satan kadın alternatif albümü unvanını kazanan ilk albümü “Born to Die”ı yayınladığında şarkılarında ele aldığı depresif, yaşlı kocasının parası içip ölüp biten bir 50’ler kadını imajı Grant’ın başını epey bir ağrıtmıştı. Albüm çok başarılıydı, ne çıkarsa hit oluyordu fakat eleştirmenler bu yeni kadını bir türlü sevememişti. Herkes onu ün için yapmacık, depresif bir karakter oluşturduğu için suçlarken 2014 yılında yayınladığı çok ses getiren albümü “Ultraviolence” ile bu iddiaları resmen haklı çıkarıyordu. Albüm, bir önceki albümün aksine tam bir rock albümüydü ve şarkıların sözleri çok daha sertti. Yine depresyon, para derken işin içine uyuşturucu ve şiddet girince her ne kadar böyle olması sevilse bile eleştirmenler, feministler ve aktivistler bundan sonra Grant’ın üstünden çıkmayacak bir imajı yaratmak için kolları sıvamıştı. Genç kızların masum lolitası gitmiş, aykırı bir genç gelmişti ortaya.

“Bana vurdu ve bir öpücük gibi hissettirdi”. Lana Del Rey, bu sözlerin ne kadar problematik olabileceğinin farkında değildi.  

Bütün bu eleştiriler, şiddet ve uyuşturucu sonucunda bir de sevgilisinden ayrılan Lana Del Rey, hemen ardındaki yıl çok daha sessiz, sakin, ama bir o kadar da duyarlı bir albüm çıkarmıştı. “Honeymoon”. Ama bu albümün devam ettirdiği bir şey daha vardı; depresyon. Hem de hiç olmadığı kadar. 

Aşk, para, uyuşturucu üçlüsünden uzaklaşıp kahküller kestirip evinin hanımı imajına bürünen Del Rey, balayında iç sancılarına ve varoluşsal sıkıntılarına yer verdi ve en kişisel şarkılarını yazdı. Tam iki yıl sonra iyileşen Elizabeth Grant, Lana Del Rey’e yeni bir soluk getirdi: mutluluk. Yeni albümü Norman Fucking Rockwell’de de -biz ona artık “NFR” diyeceğiz- dediği gibi mutluluk bir kelebekti artık.

Yakalayanındır. İlk başta “ölmek için doğduk” diye bir albüm yapan Del Rey, şimdi yaşam arzusu, “Lust For Life” diye bir albüm yapmıştı. Önceki iki albümü Ultraviolence ve Honeymoon’u kendi için yapmıştı ve dinlemesi oldukça ağır albümlerdi fakat bu albümü hayranları için yapmıştı, içine de 5 düet şarkı koymuştu. Asap Rocky, Stevie Nicks, The Weeknd ve Sean Ono Lennon gibi isimlerle düet yapan Del Rey, bu albümde artık mutlu olduğunu, siyahlardan mavilere süzüldüğünü anlatmıştı ve politik konulara da yer vermişti.

Bu yıla kadar depresyonu, mutluluğu işleyen; rock, pop, alternatif hatta hip hop’ı müziklerinde gördüğümüz Lana Del Rey, tüm bunları dahi prodüktör Rick Nowels ile yapmıştı. Fakat yeni albümü “NFR”i bir başka dahi prodüktör olan Taylor Swift’in “1989”, Lorde’un

“Melodrama”sını yaratan adam Jack Antonoff ile çalıştı. Antonoff, Lana’ya o kadar iyi gelmiş olacak ki bir yılda kocaman, yepyeni bir albüm yaptılar. Lana, bir partide Antonoff ile çalıştığını ve ilk olarak “Love Song”u, en son da “Fuck it i love you”yu yazdıklarını söyledi. Del Rey, bu albümde söz yazarlığını oldukça geliştirip depresif olup yardım bekleyen birinden mutlu olup yardım eden birine dönüştü. İlk olarak 2018 yılının eylül ayında piyano ve elektro gitar eşliğinde “Yolunu kaybedersen elimi tut. Denizde kaybolursan ben de seni kendime geri çekeceğim. Çok uzaklara bakma, yanındayım, ben seninim…” diyen “Mariners Apartment Complex”i çıkardı. Eleştirmenlerin ağzını kapatan ve çok sevilen şarkının hikayesini Lana Del Rey, BBC Radio 1’e böyle açıkladı:

“Bu şarkı, biriyle yaşadığım bir olayla alakalı. Gece geç saatte yürüyorduk ve arkadaşının evinin olduğu sitenin önünde durduk. Elini omzuma attı ve dedi ki ‘İkimizde mutsuzuz ve mahvolmuşuz. Bence bu yüzden beraberiz.’ Ona üzgün olmadığımı, ve neden böyle hissettiğini anlamadığımı söyledim. Sonuç olarak bayağı üzüldü ve ben de bu şarkıyı yazdım.” 

Şarkı, eleştirmenlerden tam not aldıktan tam bir hafta sonra albümden yeni şarkı “Venice Bitch” yayınlandı. Oldukça romantik olan bu şarkı tam 9 dakika idi. Lana Del Rey, şirketinin ondan 3 dakikalık bir pop şarkısı istediğini fakat onun araba sürerken uzaklara dalıp rahatlayabileceğimiz bir şarkı yapmak istediğini söyledi. Grant’ın her istediğini yapan şirketi izin verdi ve ortaya böyle bir şarkı çıktı. Ve aynı gün albümün “NFR” olacağı açıklandı. Norman Rockwell, Grant’ın da çok sevdiği Amerikalı bir ressamdır ve şarkıcımız, araya “fucking” ekleyerek Amerikan rüyasının eskiden nasıl olduğuna ve şu an nasıl bozulduğuna bir vurgu yapmak istemiş.

Lana, aynı zamanda bir şiir kitabı yazıyordu ve kitapla albümü kısa aralıklarla çıkaracağını söylemişti. Kitabın 2018’de, albümün 2019’un başında yayınlanması gerekiyordu fakat işler öyle gitmedi. Lana, yeni albümünden “How to Disappear”, “Cinnamon Girl” ve “Love Song” başta olmak üzere birçok şarkının kesitlerini durmadan Instagram hesabında paylaşmaya başladı fakat albüm hala ortada yoktu. Takvimler ocak ayını gösterirken Lana, belki de yaptığı en kişisel şarkısı olan “hope is a dangerous thing for a woman like me to have – but i have it” yayınlandı. Sadece piyanoya eşlik eden Lana’nın muhteşem vokalleri, kendisinin modern bir Sylvia Plath olduğunu söylüyordu. Zayıf bünyeli modern dünyanın ürünü olan bir kadın gibi göründüğünü, fakat ne kadar mutlu olmaya çabalarsa çabalasın depresyona benzettiği kapı bekçisinin her gece onun evine geldiğini söylüyordu bu şarkıda.  

“hope” da eleştirmenlerde olumlu bir izlenim bıraksa bile hala ortada söz verildiği gibi bir albüm ortada yoktu. Albüm ertelenmişti derken mayıs ayında Lana Del Rey, bir Sublime coverı olan “Doin’ Time”ı yayınlamıştı. Şarkı oldukça hareketli idi ve Born to Die ile yakaladığı pop müzik kitlesini kendisine geri çekmişti ve kısa sürede şarkının ses videosu 20 milyonu geçmişti. 3 ay yeniden inzivaya çekilen Lana, temmuz ayının son gününde yeni albümü “NFR”in 30 Ağustos’da yayınlanacağını açıkladı. Albüm kapağında boyanmış gökyüzünün altında bir gemide yolunu kaybedenlere elini uzatan Del Rey’in yanında oyuncu Duke Nicholson yer alıyor. Sahalara geri dönen Lana Del Rey, albüm duyurusundan bir hafta sonra Scary Stories to Tell In The Dark filmi için hazırladığı “Season of The Witch” coverını ve Amerika’da dönen politik kargaşalara, silah kanununa değinen politik şarkısı “Looking For America”yı yayınladı. Albümden bir hafta önce “Fuck it i love you” ve “The greatest” şarkılarını içeren 9 dakikalık bir klip yayınlandı derken 30 Ağustos’da Lana Del Rey, 5. stüdyo albümü “NFR”i piyasaya sürdü.

Albümde yer alan “Mariners Apartment Complex” ve “California” şarkıları muhteşem sözleri ve prodüksiyonları ile Lana’nın artık iyileşmeye ihtiyacı olan değil, iyileştiren kişi olduğunu kanıtlamıştı. Sağlığı artık oldukça yerinde olan ve muhteşem sözler yazmaya başlayan Lana, eleştirmenlerden aldığı muhteşem puanların da keyfini çıkardı. Albüm, Metacritic’de 87 puan alarak en yüksek puanlı albümü olmayı başardı derken Pitchfork dergisi de üstüne 9.3 puan vererek Lana’nın yeni albümünü son 10 yılda yayınlanan en iyi kadın albümü ilan etti. Albüme ayrıca 2016 yılında Lust for Life albümü için yapılan “The Next Best American Record” şarkısı ve Sublime coverı olan “Doin’ Time” da dahil edilmişti. Herkesçe çok sevilen bu yeni albümünde Lana, söz yazarlığını kanıtlarken piyano şarkıları olan “NFR”, “Bartender”, “Happiness is a butterfly” ve “hope is a dangerous thing for a woman like me to have – but i have it” ile vokallerinin de ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştı. Birçok yer tarafından yılın albümü olduğu düşünülen ve 2020 Grammy’leri için güçlü bir aday olan Norman Fucking Rockwell, bizce Lana’nın ne kadar geniş kapsamlı ve kendini geliştirebilen biri olduğunu kanıtlar nitelikte. Pop müzik ve Born To Die albümü hayranları bu albümde “Doin

Time”, “Fuck It i love you” ve “Cinnamon Girl” şarkılarıyla keyiflenirken alternatif rock ve

Ultraviolence albümünün hayranları “California”, “Mariners Apartment Complex” ve “The greatest” şarkıları ile günlerini şenlendirebilirler. 

Kısacası, Lana Del Rey geri döndü ve şimdi hiç olmadığı kadar daha dürüst ve güçlü.  

Albümden öne çıkan parçalar:

  • Mariners Apartment Complex
  • Cinnamon Girl
  • The greatest
  • Bartender
  • hope is a dangerous thing for a woman like me to have – but i have it

Enstrümanlarla gerçekten çok iyi anlaşan ve gittikçe söz yazarlığını geliştiren Lana Del Rey’in yeni albümüne bizim puanımız tam puan;

10/10 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: