YÜKSELİŞTE: Doja Cat, Iggy Azalea, Angèle

DOJA CAT:

Günümüzde gittikçe trap beatleri ile süslenmeye başlanan hip-hop/rap şarkılarından sıkıldıysanız, 2010’ların başlarında hayatımıza giren Nicki Minaj’ın renkli, pop karması hip hop şarkılarını özlediyseniz Amerika’nın yükselen yıldızı Doja Cat tam da size göre! Geçtiğimiz yıl “MOOO!” şarkısıyla ismini duyuran ve internette tam anlamıyla bir “meme” olan Doja Cat, bu şarkının arkasındaki ilhamı çok net bir şekilde açıklıyor: “İnek kostümümleyken bir anda inekler hakkında şarkı yazasım geldi.”

“MOOO!”nun da içinde bulunduğu ilk albümü Amala, şarkıcının gerçek ismini taşıyor. Şarkıcı dedim, çünkü Doja Cat aynı zamanda bir vokalist. Hip-hop şarkılarında bir popçunun ismini düet olarak görmeye çok alışkınız fakat Doja Cat ikisini de kendisi yapabiliyor, bu yıl yayınladığı Hot Pink albümüyle de bunu yeniden kanıtladı. Albümün 5. Şarkısı olan “Say So” ise bunun en iyi örneklerinden. Nakaratında ince notalarla şarkıyı süslerken dizelerinde de Nicki Minaj’ın ilk albümlerini hatırlatan bir tarzda rap yapıyor. “Rules” şarkısında ise rap yeteneğinin ne kadar gelişmiş olduğunu dünyayla paylaşıyor. Doja’nın kliplerinin de ne kadar renkli ve güzel olduğunu söylemeden de geçmemek lazım. Bizce herkes Amala’ya bir şans vermeli.

Önerilerimiz: Bottom Bitch, MOOO!, Juicy, Cyber Sex ve Rules

IGGY AZALEA:

Iggy Azalea ismine hepimiz 2014’ten beri aşinayız. Fancy, Black Widow ve Kream gibi hitleriyle adından söz ettiren biriydi, fakat şu an nerede? Iggy, Grammy adayı olan ilk albümü The New Classic’ten sonra plak şirketiyle problemler yaşadı, ikinci albümünü tam yayınlanma eşiğindeyken iptal etti! Plak şirketinden kötü muamele gördüğünü her fırsatta hayranlarıyla paylaşan Azalea pes etmedi, şirketinden ayrıldı ve bağımsız müzik yapmaya başladı.

Bağımsız projesi In My Defense, Iggy’nin müzikten asla vazgeçmeyeceğinin bir kanıtı. İlk albümü The New Classic’in aksine bu albüm çok daha karanlık ve trap beatleriyle döşenmiş, bir nevi Cardi B tarzı müzik yapmaya başladı diyebiliriz, poptan uzak. Bu albümden çıkardığı “Sally Walker”, “Started” ve “Fuck It Up” gibi şarkılarla varlığını hatırlatan Azalea, geçtiğimiz günlerde yeni EP’si Wicked Lips’i yayınladı. Bağımsız da başarılı işlere imza atabileceğini gösteren Azalea, bu EP’de In My Defense’in aksine biraz daha pop müzikle karıştırmış şarkılarını, EP’den çıkan ilk single “Lola” ise bunun en iyi örneklerinden. Iggy, müziğine verdiği özeni kliplerinde de gösteriyor ve oldukça derin klipler ortaya koyuyor. Fakat Lola’yı sevenlere bi’ kötü haber verelim, Iggy bir daha pop düetlerinden oluşan pop-rap tarzı bir albüm yapmayı düşünmüyormuş. Biz de onu istediği hip hop tarzıyla kabul etmeliyiz görünüşe göre.

Önerilerimiz: Lola, Started, Just Wanna, Freak of The Week ve Personal Problem

ANGÈLE:

Hip-hopçı kızlarımızdan sonra sizi Avrupa’nın batı kıyılarına, Belçika’ya, bir popçunun yanına götürelim dedik. Angèle, bu sıralar özellikle de Fransızca konuşan ülkeler arasında oldukça popüler! Angèle, pop yapıyor fakat bunu olabildiğince yumuşak bir şekilde yapıyor. Yumuşak derken, gerçekten yumuşak. Yaptığı müzik duyabileceğiniz en tatlı şey olabilir, bizden söylemesi. Fransızca ve İngilizceyi şarkılarında harmanlamaktan da çekinmeyen birisi kendisi. (bknz. La Loi de Murphy, Flemme, Victime des réseaux vs.)

Sosyal problemleri ve klasik aşk temalarını ele alan şarkılardan da oluşan “Brol” albümü geçen yıl yayınlandı. Albümde yumuşak tınılı keyboard ve synthler hakimken her şarkıda kendinizi başka bir yerde bulabilirsiniz. “Balance ton quoi” şarkısında feminist tavrını korkmadan gösteren Angèle, en büyük hiti “Tout oublier”da abisi Roméo Elvis ile düet yapıyor. Abisi de kendisi gibi bir müzisyen olan babasının rapçi oğlu. Anneleri ise bir komedyen, sanatçı bir aileden böyle bir kız çıkmasına şaşmamak gerek!

Brol ile yakaladığı başarıyı devam ettirmek isteyen Angèle, Kasım ayında albümün daha genişletilmiş bir versiyonu olan “Brol La Suite”i yayınladı. Bu yeni versiyon, 6 yeni şarkıyı içerirken aynı zamanda bir LGBT+ aşkını masalımsı bir tarzda anlatan Ta Reine şarkısının orkestralversiyonunu da içinde barındırıyor. İlk albümün temasını kucaklayan bu genişletilmiş versiyonda “Perdus” ve “Que du Love” gibi biraz daha karanlık şarkılar yer alıyor. Angèle, kesinlikle keşfedilmeyi bekleyen birisi.

Önerilerimiz: Flemme, Balance ton quoi, Perdus, La Loi de Murphy ve Nombreux


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“YÜKSELİŞTE: Doja Cat, Iggy Azalea, Angèle” için 21 yanıt